Здоров`я в кожний дім!
044 593 01 37

Відбілювання зубів: за та проти

Відбілювання зубів: за та проти

Найголовніше, на що ми звертаємо увагу під час спілкування, - це очі співрозмовника та його посмішка. Склалася думка, що білі зуби міцно пов’язані зі здоров’ям, хоча на практиці колір зубів має з ним мало спільного.

– Вибілювання зубів може не підходити усіх пацієнтам, – говорить Ірина КІЮН, асистент кафедри терапевтичної стоматології БДМУ. – Все залежить від стану зубів. Якщо є навіть незначні пошкодження (тріщини, пористість), вибілювання набагато гірше впливає на емаль. У складі речовин для вибілювання містяться фосфорні кислоти, які можуть зробити емаль дуже тонкою. У жодному разі не можна вибілювати зуби людям, які мають дефекти емалі, гіперчутливість, захворювання ясен, вагітним жінкам, а також тим, хто носить брекети. Також процедура протипоказана тим, хто має алергією на компоненти вибілювальних засобів. У будь-якому випадку перед тим, як відбілювати зуби, порадьтеся із фахівцем, зважте всі за та проти.

Є різні методи вибілювання, і в кожному із них є свої плюси та мінуси.

По-домашньому

Вибір нині широкий: пасти, смужки, спеціальні сироватки. Більшість подібних засобів містять перекис водню, яка поступово освітлює емаль. До складу відбілювальних паст також можуть входити механічні абразиви (оксид кремнію, оксид алюмінію), що видаляють наліт і вирівнюють відтінок. Врахуйте, що такі пасти не можна використовувати постійно. Краще застосовувати їх курсами (2-3 тижні), роблячи перерву на кілька місяців. Відбілювальні смужки і сироватки також використовують курсами (2-6 тижнів), залежно від стану емалі. Головна запорука успіху - регулярність застосування. Всі освітлювальні засоби необхідно наносити щовечора, попередньо добре почистивши зуби.

 • Плюси: незначна вартість.
 • Мінуси: За допомогою домашніх засобів неможливо освітлити зуби на 5 відтінків і більше. Смужки і сироватки зроблять емаль світлішою максимум на 1-2 відтінки. Пасти видалять наліт, але не зможуть ліквідувати наслідки зловживання кавою і палінням.

Під контролем фахівця

Більш ефективний засіб для домашнього відбілювання - спеціальні капи, що виготовляють індивідуально після консультації у клініці. У капи заливається спеціальний освітлювальний гель. Завдяки герметичному приляганню відбілювальний склад не змішується зі слиною і не втрачає внаслідок цього ефективність. Капи доведеться одягати щовечора. Гарантований результат через 4-5 тижнів - рівніша емаль, колір світліший на 2-3 відтінки.

 • Плюси: хороший і стійкий результат.
 • Мінуси: таке відбілювання несумісне з палінням. Не підходить, якщо зуби дуже сильно зруйновані.

Апаратне

Ідеальне для тих, хто не готовий довго чекати ефекту. Класичний спосіб - ультрафіолетове відбілювання з використанням спеціальної світловий установки. Емаль може посвітлішати на 10 відтінків. Попередньо на зуби наноситься гель на основі пероксиду водню, після чого лікар приступає безпосередньо до обробці. УФ-промені підвищують ефективність активних компонентів гелю. Достатньо одного сеансу.

 • Плюси: найшвидший метод відбілювання. Триває приблизно півгодини.
 • Мінуси: основний недолік - високий ризик опіків губ і порожнини рота. Захисна плівка, на жаль, пропускає УФ-промені, що загрожує гіперпігментацією в нижній частині обличчя. Протягом 1-2 діб зберігається підвищена чутливість зубів, отож може знадобитися знеболювальне.

Фотовідбілювання

Замість ультрафіолетового потоку використовують галогеновий. Ця процедура набагато безпечніша і освітлює емаль на 7-10 відтінків. Перед процедурою необхідно здійснити гігієнічну чистку порожнини рота, видалити наліт і зубні камені. Далі наносять освітлювальний гель, який активується світловими променями. Тривалість процедури - 1-1,5 год. Ефект гарантований після одного візиту в клініку.

 • Плюси: нетравматичне відбілювання. Часто використовують гелі з фтором, які додатково зміцнюють емаль. Процедуру можна здійснювати навіть за високої чутливості зубів.
 • Мінуси: сеанс триває досить довго.

Лазерне

Одна з найсучасніших процедур, під час якої на емаль впливають не світловим потоком, а лазерним променем. Принцип той самий: попередньо на зуби наносять освітлювальний склад, після чого приступають до самої обробки. Як і у випадку з фотовідбілюванням, попередньо потрібна чистка. Надалі рекомендують обробку зубів фторлаком для зміцнення й захисту емалі. Із точки зору безпеки, лазерне відбілювання відповідає найвищим сучасним стандартам. Ефективність - 7-10 відтінків.

 • Плюси: швидке і безпечне відбілювання емалі.
 • Мінуси: можливе підвищення чутливості зубів протягом 2-3 діб після обробки.

Ендовідбілювання

Домашні та апаратні види відбілювання практично марні для зубів, які втратили білизну внаслідок захворювань і подальшого лікування, а також багаторазово реставрованих. У цьому разі краще вдатися до ендовідбілювання, за якого освітлювальний розчин вводять безпосередньо в порожнину зуба, попередньо підготовлену і очищену від старих пломб. Такий метод хороший для відбілювання одиничних ділянок, але може застосовуватися і у всій "зоні усмішки". Процес триватиме певний час - не менше 3 процедур кожні 2 тижні.

 • Плюси: головна перевага - можливість працювати з пошкодженими, травмованими зубами, які мають синюватий або сіруватий відтінок. Процедура практично безболісна і не викликає підвищення чутливості.
 • Мінуси: емаль не стане сліпучо білою. Курс лікування може тривати кілька місяців.

Продукти, які відбілюють зуби:

полуниця, деревне вугілля, лимонний сік, яблучний оцет, морква, волокнисті продукти, темний шоколад, молочні продукти, жувальна гумка без цукру.